دسته‌ها
اخبار روز اطلاع رسانی پزشکی و سلامت

تشخیص سکته مغزی در چند ثانیه

بازدیدها: 19

محققان دانشگاه کارولینای جنوبی موفق به ساخت دستگاهی شدند که قادر به تشخیص انسداد رگ ها و سکته مغزی در چند ثانیه و با ۹۲ درصد دقت است.

این دستگاه قابل حمل VIPS نام دارد و امواج رادیویی کم انرژی به مغز ارسال می‌کند؛ این امواج هنگام عبور از مایعات تغییر فرکانس می‌دهند و امواج بازتاب شده از مغز توسط دستگاه شناسایی می‌شود.

هنگامی ‌که فردی دچار سکته مغزی شدید شده باشد، مایعات مغزی تغییر می‌کند و منجر به نامتقارن شدن امواج رادیویی منعکس شده از مغز می شود؛ این نامتقارن بودن توسط دستگاه VIPS تشخیص داده می‌شود.

عدم تقارن بیشتر به منزله سکته مغزی شدید‌تر است. سرعت در درمان پس از سکته مغزی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می‌توان با سرعت عمل جان بیمار را نجات داد. این دستگاه اطلاعات ارزشمندی را برای مراقبت‌های اورژانسی پس از سکته، به ویژه در نقاط دورافتاده در اختیار پزشکان و متخصصان بهداشت قرار می‌دهد.

سکته مغزی به دلیل وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها به وجود می آید؛ در این حالت جریان اکسیژن و موادغذایی به مغز محدود می شود و بخشی از بافت مغز آسیب می بیند. فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و کم تحرکی ازجمله مهمترین دلایل سکته مغزی محسوب می شوند.

** پیشگیری از بروز سکته مغزی

انجمن سکته آمریکا هشت مورد که احتمال بروز سکته مغزی را کاهش می دهد، اعلام کرده است؛
– اندازه گیری مرتب فشارخون و درمان فشارخون بالا
– کنترل ضربان قلب نامنظم
– پرهیز از استعمال دخانیات
– اندازه گیری مستمر کلسترول خون و جلوگیری از افزایش آن
-اجتناب از مصرف الکل
– کنترل قند خون
– مدیریت وزن و ورزش منظم
– درمان اختلالات گردش خون
نتایج این مطالعه در نشریه Neurointerventional Surgery منتشر شده است.

منبع ایرنا

از محمد شریفی

به نام خدا من محمد شریفی هستم اهل چهار مهال و بختیاری نابینای مطلق.در زمینه بخش نرم افزاری ی مبایل تعمیرات لوازم برقی فعالیت میکنم.خدمت کردن به دوستانم را دوست میدارم زیرا هر انسان بهتر است هرچه میداند را به دیگران بیاموزد و از دیگران یاد بگیرد.در سال 1395 گروه دنیای روشن را در واتسپ ایجاد نموده ام که این گروه در زمینه ی آشپزی خوانه داری مهارت های زندگی و ازدواج فعالیت میکند. در سال 1396 گروه پرسمان را به وجود آورده ام این گروه در زمینه ی پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه ی رایانه و مبایل فعالیت میکند. کاری ازم بر بیاد برای حل مشکلات دیگران انجام میدهم دوست دارم همه به عنوان یک دوست بهم نگاه کنن نه یک مدیر. ارتباط با من برا دعوا کشتنم در تلگرام و اسکایپ 09130682972

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 15 =