دسته‌ها
پزشکی و سلامت علم و فناوری

خون انسان برای پشه‌ها کشنده می‌شود

بازدیدها: 35928

محققان کنیایی موفق شده‌اند با استفاده از دارویی که برای مبارزه با انگل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاری کنند تا خون انسان برای پشه‌ها کشنده شود.

“ایورمکتین”(Ivermectin)، یک داروی توسعه یافته برای مبارزه با انگل‌هایی است که مسؤول بیماری “کوری رودخانه” و “پیل‌پایی” هستند. این دارو می‌تواند موجب شود خون انسان برای پشه‌ها مسموم شود.

در آزمایش‌هایی که شامل بیماران مبتلا به مالاریا بود، تا ۹۷ درصد از پشه‌هایی که از نمونه‌های خون شرکت‌کنندگان تغذیه کردند، از بین رفتند.

محققان در کنیا برای سه روز متوالی به ۴۷ نفر از شرکت‌کنندگان مقدار ۶۰۰ میلی‌گرم “ایورمکتین” دادند و سپس نمونه‌های خون آنها را به پشه‌ها دادند.

این مطالعه نشان داد که خون بیمارانی که سه دوز بالا از “ایورمکتین” را به شکل قرص مصرف کرده‌اند، می‌تواند تا ۲۸ روز برای پشه‌ها مسموم کننده باشد.

“منو اسمیت”، پژوهشگر این مطالعه گفت: هیجان‌انگیزترین نتیجه، این حقیقت بود که حتی یک ماه پس از مصرف دارو، خون مصرف‌کنندگان هنوز قادر به کشتن پشه‌ها بود.

محققان همچنین ۳۰۰ میلی‌گرم از این دارو را به گروه دیگری متشکل از ۴۸ شرکت‌کننده دادند، اما میزان مرگ و میر پشه‌هایی که از نمونه خون آنها تغذیه کردند، زیاد نبود.

این مطالعه نشان داد که دوزهای بالای قرص می‌تواند خون انسان را برای پشه‌ها کشنده‌تر کند و این موضوع می‌تواند مانع از گسترش بیماری‌های ناشی از انتقال توسط پشه‌ها شود.

پشه‌ها از مرگ‌بارترین حیوانات جهان محسوب می‌شوند. آنها حامل ویروس‌هایی هستند که سبب بیماری‌هایی نظیر زیکا، دنگ(Dengue)، تب زرد و چیکونگونیا می‌شوند.

بیماری‌های ناشی از انتقال توسط پشه‌ها موجب مرگ میلیون‌ها نفر در سال می‌شود.

ارقام سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که مالاریا به تنهایی در سال ۲۰۱۵ باعث مرگ ۴۳۸ هزار نفر شده است.

این مطالعه در مجله بیماری‌های عفونی Lancet منتشر شده است.

منبع خبر گذاری ایسنا

از محمد شریفی

به نام خدا من محمد شریفی هستم اهل چهار مهال و بختیاری نابینای مطلق.در زمینه بخش نرم افزاری ی مبایل تعمیرات لوازم برقی فعالیت میکنم.خدمت کردن به دوستانم را دوست میدارم زیرا هر انسان بهتر است هرچه میداند را به دیگران بیاموزد و از دیگران یاد بگیرد.در سال 1395 گروه دنیای روشن را در واتسپ ایجاد نموده ام که این گروه در زمینه ی آشپزی خوانه داری مهارت های زندگی و ازدواج فعالیت میکند. در سال 1396 گروه پرسمان را به وجود آورده ام این گروه در زمینه ی پاسخ گویی به سوالات شما در زمینه ی رایانه و مبایل فعالیت میکند. کاری ازم بر بیاد برای حل مشکلات دیگران انجام میدهم دوست دارم همه به عنوان یک دوست بهم نگاه کنن نه یک مدیر. ارتباط با من برا دعوا کشتنم در تلگرام و اسکایپ 09130682972

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + یک =