دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

نیرویی که شکل زندگی را مشخص میکند

بازدیدها: 22

نیرویی که شکل زندگی را مشخص می کند
تصویر ذهنی  
هر کدام از ما دانسته یا ندانسته، تصویری ذهنی از خود داریم؛ که براساس باورهایی که از خویش داریم شکل گرفته اند. این تصویر ذهنی همه اعمال، رفتارها و توانائی های ما را شکل می دهد؛ ما برطبق  تصویر ذهنی خود عمل می کنیم. 
به عنوان مثال؛ شخصی که از خود یک تصویر ذهنی شکست طلب دارد، حتی اگر دارای عزمی راسخ و نیرویی اراده ی قوی هم باشد؛ همیشه برای خود راهی برای شکست پیدا می کنند و یا اگر کسی گمان برد که برای رنج بردن آفریده شده است؛ همیشه و همه جا به دنبال دلایلی، در زندگی خود می گردد تا آنها را به عنوان اثبات نقطه نظرات خود بکار ببرد. 
تصویر ذهنی، پایه و اساس تمامی شخصیت ما است. خوشبختانه تصویر ذهنی هر فرد، قابل تغییر است. تجارب نشان داده اند که می توان تصویر ذهنی را تغییر داد و زندگی جدیدی را بر اساس تصویر ذهنی تازه ای بنا نهاد. 
به موارد زیر که نشان دهنده تغییر تصویر ذهنی است توجه نمایید:
دانش آموزی در یاد گرفتن درس ریاضی مشکل داشت؛ مشکل این دانش آمومز بی استعدادی در درس ریاضی یا داشتن پایه ی ضعیف در این درس نبود، مشکل اصلی این بود که او تصویر ذهنی مناسبی از خود نداشت وی می گفت: “من در درس ریاضیات ضعیف هستم” او بخاطر همین تصویر ذهنی غلط دچار شکست و ناکامی شده بود. 
همین دانش آموز با تغییر تصویر ذهنی، توانست یکی از بهترین دانش آموزان مدرسه شود. او جمله من در درس ریاضیات ضعیف هستم را به این جمله تغییر داد ” من در درس ریاضی نمره نیاوردم ” و این قابل جبران است. 
جان کلام این است که برای رسیدن به یک زندگی رضایت بخش و شیرین، ما محتاج داشتن یک تصویر ذهنی واقع بینانه و شایسته هستیم. تصویر ذهنی باید ناشی از شناخت و آگاهی ما از نقاط ضعف و قوتمان باشد؛ باید با خود صادقانه برخورد کنیم تا بتوانیم از خود یک تصویر ذهنی منطقی بسازیم تصویری نه بیش از آنچه هستیم و نه کمتر از آن

از سید حسین یگانه

این جانب سید حسین یگانه، 45 ساله، متولد آذربایجان شرقی، رشته فعالیت، کامپیوتر و تجهیزات مخابراتی، تکنسین دستگاه های پاناسونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + 4 =